Na co lze využít studentskou půjčku?
Především na financování nákladů studia. Tedy například na:
- platbu školného,
- pořízení učebnic a skript,
- ubytování na koleji, internátě anebo v soukromí,
- zahraniční studium,
- dopravu do školy,
- školní i mimoškolní studijní aktivity, různé kurzy a školení,
- zakoupení počítače a další elektroniky potřebné pro studium,
- a další výlohy spojené se studiem.
Banky jsou vůči studentům poměrně štědré a jsou schopny nabídnout úvěr i člověku, který bez příjmu studuje vysokou či střední školu. A pokud půjčku nenabídne banka, zbývá stále možnost porozhlédnout se po nabídce nebankovních půjček, ze kterých si určitě vyberete.
Jak získáte peníze v rámci studentské půjčky?
Nejčastěji banky i nebankovní společnosti poskytují svým studujícím klientům prostředky ve formě klasického úvěru. Získat ale peníze navíc lze i jako student prostřednictvím kontokorentu k běžnému účtu anebo díky kreditní kartě. Pro získání studentské půjčky je ale potřeba splnit několik podmínek. Které to jsou?
Nutné předpoklady k získání studentské půjčky
Někteří poskytovatelé půjček nabízí úvěr pouze vysokoškolákům, jiní i těm, kteří studují teprve střední školu. Právě středoškoláci musí být při žádosti o půjčku nejvíce obezřetní a dobře si rozmyslet, zda budou schopni z pozdějších příjmů úvěr splatit. Pro získání studentské půjčky je nutno doložit:
- potvrzení o studiu (na střední, vyšší odborné anebo vysoké škole) lze nahradit třeba i ISIC kartou,
- svoji totožnost (stačí 2 doklady, například občanský průkaz a řidičský průkaz anebo kartičku pojištěnce či cestovní pas),
- v případě půjčky na studium na vysoké škole věk nad 18 let,
- Naopak horní hranice věkového omezení je pro studentskou půjčku obvykle 26 let.
- doklad o příjmu,
- v případě nulových příjmů doklad o ručení například rodiči.
Na jaké potíže můžete narazit v případě, že si pořídíte studentskou půjčku?
Jestliže jste student a nemáte pravidelný příjem, banky obvykle požadují, aby za váš úvěr někdo ručil. Ručiteli se nejčastěji stávají rodiče anebo jiní blízcí příbuzní.
-
Ve všech případech je však třeba počítat s tím, že studentská půjčka touto podmínkou získává charakter půjčky s ručitelem se všemi jejími výhodami i negativy.
-
Naproti tomu pořád je lepší volit tuto cestu než běžný úvěr, který není přímo určen studujícím a který nedovoluje odklad splátek až na dobu po dokončení studia.
-
I v případě studentské půjčky je ale potřeba počítat s tím, že i v průběhu studia většina bank či nebankovních institucí požaduje hrazení úroků.
-
A samozřejmě nutnou podmínkou zbavení se po studiu dluhů je rychlé nalezení práce, která zajistí dostatečné příjmy pro životní výlohy, ale také platbu úvěru. Pokud se vám to nepodaří, může se vám i jen několik měsíců strávených na Úřadu práce nepěkně prodražit.
V jakých případech se vyplatí spíše bankovní a kdy naopak nebankovní studentská půjčka?
V případě bankovní studentské půjčky je nutno počítat s potřebou doložení účelu půjčky. Ten se musí bezprostředně týkat výdajů spojených se studiem. Jestliže vaše studium ale nedovoluje přivydělat si na brigádách a nechcete se nechat připravit o běžné radosti běžného studentského života, budete muset sáhnout po půjčce nebankovní. U té její účel obvykle dokládat nemusíte. Navíc je možné z ní hradit například:
- cestování a poznávání cizích zemí,
- zábavu s kamarády včetně divokých nočních pařeb,
- náklady na koníčky,
- sportovní aktivity a vybavení,
- další volnočasové aktivity,
- nábytek do studentského bytu.
Za jakých podmínek lze úvěr předčasně splatit?
Při dobře nastavené a vašim potřebám přizpůsobené době splácení si můžete dovolit půjčit i vyšší částky a pořád budete mít jistotu výhodných podmínek. Jestliže se vám navíc dostane do rukou větší množství peněz, například z dědictví či daru od rodičů, můžete studentský úvěr u nebankovní společnosti také předčasně splatit a ušetřit tak na úrocích. O možnost předčasného splacení a její konkrétní podmínky se proto raději zajímejte již při sjednávání úvěru.
Získejte peníze na studium v rámci P2P půjček
Nízkou úrokovou sazbu a dlouhou dobu splatnosti nabízí kromě běžných bankovních a nebankovních půjček také peer-to-peer půjčky. V tomto případě jde o půjčky, kdy si lidé, kteří potřebují peníze navíc, půjčují od lidí, kteří jich mají naopak přebytek a rádi by je investovali. P2P půjčky jsou tak většinou výhodné pro obě strany. Zájemci o půjčku získají výhodný úrok a poskytovatelé půjčky zhodnotí své prostředky lépe než v bance. Individuálně si lze nastavit také dobu splácení a výši splátek. Jestliže narazíte na výhodnou studentskou půjčku, nebojte se ji vyzkoušet, v případě, že se podmínky pro poskytování úvěrů v budoucnu změní a budou výhodnější, vždy je tu možnost jejího refinancování.
Výhody studentských půjček
Kromě toho, že tento typ účelové půjčky přinese finanční prostředky v době, kdy jsou nejvíce potřeba, a pomůže tak úspěšně překlenout finančně nepříznivé období a získat vzdělání důležité pro zbytek života, má také celou řadu dalších výhody, pro které rozhodně stojí za to nad ní uvažovat. Mezi ty patří především:
- Nižší úrokové sazby ve srovnání s běžným typem úvěru.
- Možnost odkladu splátek až na dobu po skončení studia.
- Sjednání úvěru zcela zdarma.
- Studentskou půjčku lze obvykle bez sankce předčasně splatit.
- Doba splatnosti je ve srovnání s jinými typy úvěrů poměrně dlouhá.
- Za vedení úvěrového účtu se nic neplatí.
- Půjčit si lze na jakékoliv výdaje spojené se studiem, ať již jsou jakkoliv vysoké. Prakticky tak můžete získat úvěr několik tisícovek, ale také si půjčit vyšší částku na pokrytí nákladů náročného zahraničního studia.
Nevýhody studentských půjček
Studentské úvěry představují pro mladé studující lidi rozhodně alternativu, jak získat během období, kdy ještě nejsou výdělečně činní, finance na jeho snazší zvládnutí případně pokrytí nenadálých výdajů. Na druhou stranu je ale potřeba počítat i s některými jejich nevýhodami, například:
- Studentské půjčky jsou nejčastěji půjčky účelové, to znamená, že je potřeba prokázat, co z nich budete platit.
- Jestliže nemáte pravidelný příjem, což většina středoškolských i vysokoškolských studentů opravdu nemá, je potřeba si sehnat ručitele. Tím se nejčastěji stávají rodiče žadatele.
- V průběhu studia se sice neplatí splátky, ale je potřeba hradit již úroky z úvěru.
- Kromě úroků z úvěru je často nutné hradit také další poplatky spojené s vedením úvěru. Jde například o platbu za trvalý příkaz či inkaso, používání internetového bankovnictví, výběry z bankomatů a podobně.
- U banky jste nuceni v případě, že si od ní chcete vzít půjčku, také otevřít běžný účet. V tomto ohledu je výhodnější využít nebankovního poskytovatele úvěrů, který tuto podmínku obvykle nemá.
- Dluh ze studentské půjčky se po letech i při nízkých úrocích může vyšplhat do poměrně vysokých částek.